RAKOVINA
Na tvorbe zhubného (malígneho) ochorenia sa podieľajú najmenej tri druhy chemických látok :
iniciátory tumorov spôsobujú zhubnú premenu buniek
promotory tumorov udržujú v bunkách nádorový proces, pokiaľ boli predtým vystavené pôsobeniu iniciátorov ko-kabcerogény prispievajú k zhubnému bujneniu za prítomnosti iniciátorov
Všetky tri druhy sa v cigaretovom dyme nachádzajú a tak dá sa povedať, že nebezpečné chemické látky, ktoré zapríčiňujú rakovinové ochorenia, si do organizmu zavádzame sami. Cigaretový dym sa skladá z 8% hmotných častíc a 92% plynných častíc. Hmotná časť cigaretového dymu obsahuje nešpecifické a špecifické iniciátory tumorov pre konkrétny ľudský orgán, obsahuje aj promotory a ko-kancerogeny. Plynná časť cigaretového dymu obsahuje nešpecifické iniciátory a promotory tumorov. Riziko vzniku zhubného nádoru, ako dôsledku fajčenia cigariet, je priamo závislé na množstve denne vyfajčených cigariet, od počtu rokov fajčenia, od intenzity fajčenia (šlukovania) a od veku začiatku fajčenia (čím skôr začal fajčiť, tým väčšie je riziko ochorenia).
Rakovina pľúc
Riziko ochorenia na rakovinu pľúc u fajčiarov fajčiacich viac ako 20 cigariet denne (počas 20 rokov) je až 18-násobne vyššie ako u nefajčiarov. Ak fajčiar zanechá fajčenie, po 10 rokoch sa riziko ochorenia na rakovinu pľúc dostane na úroveň nefajčiarov. Fajčenie cigariet s vysokým obsahom dechtu je urýchľujúcim faktorom pre prepuknutie rakoviny. Významným spolufaktorom zvyšujúcim riziko vzniku rakoviny pľúc je aj práca s azbestom, kde je riziko ochorenia až 92-násobné.