PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

O TABAKU A JEHO ŠKODLIVOSTI

Objaviteľ amerického kontinentu Krištof Kolumbus dostal od domorodcov zaujívavé suché listy, z ktorých si domorodci vyrábali fajčivo. Krištof Kolumbus, Rodrigo de Jerez, Ticho de Brahe a ďalší z obdobia stredoveku dokázali niečo, čo dovtedy v starej Európe bolo úplne neznáme. Dokázali vypúšťať z úst a nosa dym, akoby ich spaľoval oheň v ich tele. Nikotín počas fajčenia začal pôsobiť na ich mozog a vyvolával príjemný pocit. Fajčenie bolo výhradným právom len pre úzku skupinu ľudí v určitom postavení.
 
 
cigara
 
HISTÓRIA A MINULOSŤ
Počas 19.storočia už bola fajka a cigara prejavom spoločenského postavenia, fajčil sa drahý tabák, ktorý bol pestovaný v zámorských kolóniach vtedajších svetových mocností. Tabák sa začal pestovať aj na starom kontinente a tak sa stal dostupným tovarom, ktorý sa dobre predával a ľudstvo stále viac a viac sa dostávalo do závislosti od tabaku a nikotínu. Zo zdravotného hľadiska sa prvopočiatky fajčenia na zdravotnom stave vtedajších fajčiarov nijako významne neprejavilo, pretože fajčilo podstatne menej ľudí a neporovnateľne nižšia bola aj spotreba samotného tabáku. V Londíne ešte v roku 1861 bola na svete prvá priemyselne vyrábaná cigareta, ktorá zahájila víťazné ťaženie cigariet vo svete. Koncom 19.storočia bol skonštruovaný prvý stroj na výrobu cigariet a masová výroba “dymiacich válcov” bola na svete. Ľudstvo sa rýchlo naučilo holdovať tabáku a nikotínu v rôznych formách, tabák sa nie len fajčil, ale aj čuchal, šnupal a žúval. Tabakový priemysel rýchlo mohutnel a na novom zlozvyku ľudstva aj primerane zarábal. Až po približne polstoročí sa účinky fajčenia začali na ľuďoch prejavovať (približne 30 až 40 rokov dokáže ľudský organizmus pomerne dobre odolávať vplyvu fajčenia a nikotínu na zdravie), keď sa výrazne zvýšil výskyt rakoviny pľúc, ktorý do toho času bol veľmi zriedkavým ochorením ľudí. Vedecké štúdie, zamerané na tento problém, už v roku 1950 nezvratne dokázali, že na vine sú cigarety. Prvý krát bolo dokázané, že najviac ľudí zomrie na rakovinu pľúc, ktorá prepukla ako dôsledok fajčenia cigariet. Súbežne s týmto zistením bolo zistené aj to, že fajčiari v strednom veku veľmi často zomierajú na srdcové cievne ochorenia (hlavne infarkt myokardu).
 
 VÝROBA CIGARIET
Jedným z najvýhodnejších byznisov na svete je aj tabakový priemysel a samotná výroba cigariet. Je pravdepodobné, že vďaka zvyšujúcej sa úrovni poznatkov o škodlivosti tabáku a fajčenia cigariet, sa prejaví zníženie spotreby tabáku a tým sa zníži aj počet samotných ochorení. V súčasnosti nie je nič mimoriadne, ak sa s tabakovými spoločnosťami súdia ľudia, príp. skupiny ľudí a požadujú úhradu nákladov vzniknutých liečbou ich ochorení, ktoré im spôsobilo fajčenie.

Súvisiace príspevky :
- O TABAKU


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
23.august
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI