ZOZNÁMTE SA PROSÍM - CHOLESTEROL
Cholesterol je lipid zo skupiny steroidov. Sumárny vzorec je C27H45OH. Jeho názov pochádza z gréčtiny: chole znamená žlč a stereos znamená pevný, pretože cholesterol prvýkrát izolovali zo žlčových kameňov...
Cholesterol je životne dôležitá látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín.
Cholesterol sa nachádza v bunkovej membráne eukaryotických buniek. V ľudskom tele sa nachádza vo všetkých tkanivách vrátane krvi. Väčšina telesného cholesterolu nepochádza zo stravy, ale syntetizuje sa priamo v organizme. Najväčšia koncentrácia cholesterolu je v tkanivách, kde sa cholesterol syntetizuje (pečeň), alebo kde sa nachádzajú pevnejšie bunkové membrány (mozog, miecha).
Cholesterol je známy v súvislosti s kardiovaskulárnymi ochoreniami spojenými so zvýšenou hladinou lipoproteínov v krvi (ateroskleróza, hypercholesterolémia).
molekula cholesterolu
Názov cholesterol pochádza z gréčtiny. Chole v grečtine znamená žlč a stereos znamená pevný, toto pomenovanie vzniklo na základe toho, že prvýkrát cholesterol izolovali zo žlčových kameňov. Cholesterol sa nachádza v každej bunke ľudského tela vrátane krvi. Cholesterol je veľmi dôležitou súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, tvoria sa z neho niektoré hormóny napríklad steroidne hormóny, ďalej vitamín D, žlčové kyseliny, cholesterol je taktiež dôležitý pre zdravé fungovanie pečene.
Kde sa tvorí cholesterol?
Väčšia časť cholesterolu sa tvorí v pečeni, len malú časť telo prijíma potravou. Cholesterol sa do krvi dostáva dvomi spôsobmi a to buď priamo z pečene (v pečeni sa tvorí asi 70% cholesterolu, pečeňová bunka je totiž jedinou bunkou , ktorá je schopná tvoriť dostatok cholesterolu syntézou nie len pre seba, ale i v prebytku), alebo z tráviaceho traktu. Z tráviaceho traktu sa do krvi vstrebáva asi polovica, a to zo spomínanej živočíšnej potravy a z ďalších zdrojov, druhá polovica je v žlči pri trávení vylúčená stolicou (jediná cesta, ako sa organizmus zbavuje cholesterolu). Cholesterol je krvou distribuovaný k jednotlivým bunkám v tele, ktoré ho potrebujú na vyššie uvedené procesy.
LDL cholesterol
LDL je skratka pre anglický výraz "low density lipoprotein", čo v preklade znamená lipoproteín s nízkou hustotou. LDL cholesterol sa taktiež nazýva i „zlý cholesterol“. Možno sa pýtate: „Prečo je tomu tak?“ Vysvetlenie je jednoduché, nadmerné hladiny týchto častíc v krvi spôsobujú ukladanie cholesterolu v cievnych stenách, čo často vedie k rozvoju aterosklerózy. Preto by mala byť hladina LDL cholesterolu v krvi, čo najnižšia. Dosiahnutím cieľových hodnôt „zlého" LDL cholesterolu znížite svoje riziko vzniku ischemickej choroby srdca, ktorá je na prvom mieste v príčinách úmrtí na Slovensku.
HDL cholesterol
HDL je skratka pre anglický názov "high density lipoprotein" a znamená lipoproteín s vysokou hustotou. Môžeme povedať, že HDL častice plnia opačnú funkciu ako LDL častice. LDL častice transportujú nadbytočný cholesterol z tkanív do pečene, kde sa vylučuje do žlče a premieňa na žlčové kyseliny potrebné pri trávení tukov. Preto sa cholesterol prenášaný HDL časticami nazýva aj "dobrý cholesterol". Čím je jeho hladina vyššia, tým lepšie pre náš organizmus.